Řehořov
(Regens)

Obec leží východně od Jihlavy při silnici č. 602.

Kámen (0658) .
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
84 55 25
Na kameni je reliéf latinského kříže, na jehož noze je rytina kalicha. Pod pravým ramenem je rytina šipky do kuše.
Nazývá se "Knězův kámen", podle kněze, který zde byl zavražděn.

Literatura: Franz - 14 (obr. 19)
                Fritz - 31
                J. F. Svoboda - Památné kameny na moravském Horácku - Věstník Československého zemědělského musea, 1937, str. 75
                Z. Jaroš - Pamětní kameny na Jihlavsku - 52

Franz - 14. An der Iglauer Staatstraße 1000 M. östlich von Regens, ist unter dem namen "Pod Knezem" bekannt.
hoch 1,00 der obere Theil ist hoch 0,82 breit 0,54 dick 0,23
N.
Ein Geistlicher wollte sich einst durch das Setzen vieler ähnlicher Steine berühnt machen; der vorliegende sei sein Leichenstein.
Ist schon stark vornüber geneigt.
Fritz - 31. Asi čtvrt hodiny cesty od Řehořova, kde jihlavsko-brněnská silnice se dotýká jamenského lesa, Páleniny zv., stojí mezi roztroušenými jednotlivými balvany žulovými a stromy kámen silně nakloněný jehož přední plocha a oboje postraní hladce a zadní hrubě, otesána jest. Malá část paty vypuklé však nijak. Podzemní její část jest nespojeným kamením obložena a chatrným drnem porostlá. Kámen tento má 85 cm výšky, 52 cm šířky a 25 cm tloušťky. Na temeni a severní hraně mnoho vydroben, ostatně však lépe zachován a nemnoho lišejníky pokryt. Na přední ploše má mělce vytesaný kříž s rameny na kraje dosahujícími, 16 cm širokými. Pravé pole vedle dolního ramene jest prázdno. Na dolním rameni samém jest lineární kontura kalichu, 25 cm vysokého, na horním kraji s průměrem 10 cm, na rukojeti 3,5 cm a na spodním kraji s průměrem 13 cm. Na levém poli vedle dolního ramena jest opeřený šíp 28 cm dlouhý. Nákresy tyto mají ráz velmi primitivní. Na blízku okolí sluje „Pod knězem“ a poukazuje k tomu, že zde jest pamětník kněze „pod obojí“.
J. F. Svoboda - Další kámen je po pravé straně státní silnice k Brnu za Řehořovem [J], asi 1 km východně od vesnice na kraji u lesa a lid jej zve „knězů kámen" a místu říká „U kněza". Stál čelem k severu hodně nakloněn a byl 1 m vys. (nad zemí 82 cm), 54 cm šir. a 23 cm tlustý. Je snad již předělán, neboť nyní je 116 cm vys. a 80 cm šir, a také výzdoba: na pravé straně pod vodorovným břevnem kříže šipka mířící vzhůru a vedle ní na spodní části svislého břevna prý obraz monstrance(?), je nyní poněkud jiný než na obr. Franzově 63.
Pozn. 63 - Podle Franze [4.] se říkalo, že prý je to náhrobní kámen kněze, který se chtěl proslaviti postavením množství takových kamenů. Nyní se vypravuje, že v těch místech byl zavražděn nějaký kněz. Snad ani vytesaný symbol není domnělým obrazem monstrance.

Franz 1893

12.8.2004 - JB
   

Zpět