Doubravice

Obec leží jižně od Šumperka, jihovýchodně od Mohelnice.

Kříž (0475) .
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
75 68 27
NPÚ - katalogové číslo: 1000124333, číslo ÚSKP: 14000/8-875
Na kříži je číslice 1171 a letopočet 1773.
Původně stával asi o 20 m dále, na současné místo byl přesunut při rozšiřování silnice. Při tom byl pod ním nalezen kámen se třemi malými křížky.

Literatura: J. Havelka - O některých památkách cyrillo-methodějských. - Sborník Velehradský 1880, str. 221, obr. 3
                  A. Franz - Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren. Wien 1899. č. 55
                  A. Czerny - Kreuzsteine und Steinkreuze. Mitteilungen zur Volkskunde des Schönhengster Landes Mähr.-Trübau, 1907 - č. 30

Havelka - Stojíť poblíž mého rodiště Loštic na Zábřežsku, v poli nedaleko vesnice Doubravice, a sice při cestě do Pálonína vedoucí, s níž se tu stezka k Řimnicům měřící křižuje. Před nějakým časem jistý soused doubravický hlínu z jedné strany místa toho poněkud vyvýšeného odebral, tak že nyní na straně té obnažený kámen viděti až ke spodnímu jeho konci. Kříž, pokud nebyl z boku odkopán, vyčníval nad zemí do 90 cm., od spodního konce svého čítajíc jest něco málo přes 1 m. vysoký. Šířka celého kříže mezi oběma konci ramen vodorovných činí 68 cm. a tloušťka kříže 25 cm. Formy jest, jak viděti, velmi nedokonalé a utesán velmi hrubě. Na kříži tom nacházejí se také uprostřed dva zřetelné letočty, totiž 1171 a 1773. Nemůže býti ni nejmenší pochybnosti, že letočty tyto nejsou s postavením kříže současné, nýbrž teprve mnohem později do něho vyryty; nebo kdo měl tak vhodných nástrojů a tolik zručnosti, že tak dokonale a zřetelně do kamene vytesal arabské číslice, ten by také jistotně celý kříž co do forem byl stesal dokonaleji a dovedněji. Věru každý prvním pohledem poznává, že oba letočty na starobylém kříži jsou rázu docela moderního, což také ta okolnost podporuje, že oba letočty podle podoby číslic vytesány jsou jednou rukou, tedy také jednou dobou, nejspíše asi roku, jejž značí letočet druhý. K jakým událostem by se ten neb onen letočet vztahoval, nyní v celém okolí nikdo již neví a také já, protože podle mého zdání nahodilé nápisy ony kříž nijak nemohou činiti podezřelým, nehodlám pomocí domněnek věc rozbírati široce. Poněvadž při dotčeném odkopávání hlíny při kříži tom v zemi nalezeno bylo mnoho kostí, maně vtírá se nám arci domněnka, že na místě tom posvátném snad v čas nějakého moru bylo pochováváno a že ten neb onen letočet paměť věci této měl zachovati. Avšak první letočet vůbec sotva by obstál znaleckou kritiku; bylť on bezpochyby vyryt z pouhé jen nevědomosti nebo na základě nějaké smělé kombinace chronologické. Škoda věru, že právě tato památka pozdějšími nápisy jest jaksi zohavena; nebo jinak neviděl jsem kříže cyrillo-methodějského, který by patrněji na sobě jevil starobylost velikou.
Franz - 55. An der Wegtheilung der neuen Bezirksstraße zwischen Loschitz und Daubrawitz und der alten Straße nach Pollein (bei Müglitz). Dürfte früher näher an Loschnitz gestanden sein.
hoch 0,95 breit 0,68 dick 0,25
Jetzt N.
Die obere Janreszahl soll sich auf die Errichtung, die untere auf die Renovierung des Steinkreuzes beziehen.
1171
1773
Moleteiner Sandstein.
Bei dem Bau der neuen Bezirksstraße wurden nachst diesem Kreuze viele Knochen gefunden.
Czerny 1907 - 30. An der südlich von Loschitz gelegenen Wegteilung der neuen Straße nach Doubrawitz und der alten Straße nach Pollein steht ein 0,95 hohes, 0,68 m breites und 0,25 m dickes, aus Moleteiner Sandstein gefertigtes Kreuz. Es trägt zwei Jahreszahlen, nämlich 1171 und 1773; die obere soll sich auf die Errichtung, die untere auf die Renovierung beziehen. Bei dem Bau der neuen Bezirkstraße wurden nächst diesem Kreuze viele Knochen gefunden.

Havelka 1880                    Franz 1899
 
17.4.2003 - JB
    

Zpět