Vojnice
(Ohnitz)

Obec leží západně od Olomouce.

Kříž (0469) .
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
155 75 _
NPÚ - katalogové číslo: 1000125309, číslo ÚSKP: 14893/8-2034
Na kříži je vysekán malý kříž s kruhovým zakončením ramen.
Do zdi kaple byl zazděn koncem devatenáctého století při její opravě.

Literatura: Hynek Krch - Kříže cyrillo-methodějské. - Sborník Velehradský 1881, str. 302, obr. 1
                 A. Franz - Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren. Wien 1893, 1899. č. 66
                 J. Kšír - Smírčí kříže na území města a okresu olomouckého, Zprávy krajského vlastivědného střediska v Olomouci, č. 79, září 1959, č. 10

Krch - Chtěje také něčím přispěti k rychlejšímu rozehnání historického šera, podávám ctěným čtenářům "Sborníku" a jiným přátelům slovanského umění některé obrazy cyrillo-methodějských křížův z okolí olomúckého podle nástinů, vyměření a popisů rodákem ohnickým, ctih. p. Josefem Kašparem, bohoslovcem, ochotně mi učiněných.
I. Kříž ohnický (Obr. 1.)
O kříži ohnickém lze se domnívati, že pochází z doby cyrillo-methodějské. Snažil jsem se, abych všeho se dozvěděl, co vůbec o tom kříži se vypravuje. Pověsti, jak to již bývá, velmi se rozcházejí.
Jedni praví, že ten kámen zasazen byl na hrobě nějakého člověka; jiní blíže určují čas, řkouce, že jest postaven od Švédův a dle jiných zas od Prusů jakožto pomník vojínů na tom místě pochovaných. Na důkaz toho uvádějí, že vykopalo se množství koster lidských u Boží muky asi na osm kroků vzdálené od obecní kůlničky, u které nyní onen kříž stojí a která byla vystavěna v první polovici let třicátých. Dříve byl tento kříž na tom místě, kde jest nyní vnitřek kolny, leže prý z větší části v zemi hlavou dolů. Z jiné pověsti se zase dovídám, že kámen ten jest zasazen na památku, že ss. Cyrill a Method na tom místě kázali, anebo jak druzí praví, že kamenem tím v nejstarších dobách, kdy ještě všude na Moravě nebyli křesťané, se naznačilo, že Ohničtí již přijali sv. křest. Také slyšel jsem, že původ kamene toho tamtéž se klade, jako původ kříže u Slatěnic, o němž zřejmě se vypravuje, že jest postaven od ss. věrověstců Cyrilla a Methoda.
Pohled na tento památník vzbuzuje opravdu útrpnost: jeť porouchán asi z pouhé nevědomosti tak, že jen stěží původního tvaru jeho lze se dovtípiti. Hlava i ramena jeho jsou otlučeny, a kdyby nebylo na něm ještě zřetelného znaku kříže, jakož i na zadní straně jakési stopy kříže, nikdo by v něm kříž skoro ani nehledal. Ale buďme povděčni náhodě; že nám z něho aspoň tolik zachovala; sice bychom byli o jednu památku chudší a to v krajině, která ještě po jednom tisíci let hlásá jak o neobyčejné, soustředěné činnosti apoštolské sv. Cyrilla a Methoda v okolí starožitného Olomouce, tak i o zvláštní ochotě zdejšího lidu u přijímání křtu z požehnaných rukou těchto světců.
Kříž ohnický jest vytesán z pískovce a - soudě z otlučené hlavy a zbytku pravého ramene - měl asi tyto části zakulacené způsobem, jaký uvidíme na kříži u Malé Senice. Pravá výška jeho nelišila se mnoho od výšky nynější rovnající se 143 cm; z nichžto, jak p. Kašpar kopáním zjistil, vězí 52 cm v hloubi země; šířka jeho u země činí 67 cm, pod samýma ramenama 63 cm; průměr zbytku z pravého ramene 32 cm; tloušťku má nestejnou, dole větší nežli nahoře; dole jest 20 cm tlustý a nahoře jen 14,5 cm, kteroužto vlastností lze si také poněkud vysvětliti ono uražení ramen a otlučení hlavy jeho. Znak kříže, vyskytující se na průčelní straně tohoto památníku a dosud dobře zachovalý až na jedinou hlavu, jižto ale přece ještě rozeznati lze, má tyto rozměry: výšku 56 cm, šířku obou ramen dohromady 38 cm, kruhy pak, jimiž jsou hlava, ramena i pata ukončeny, mají za průměr 7 cm. Z pečlivě měřených těchto rozměrů vyplývá, že tento kříž náležel k větším památníkům sourodým. O zmíněném již znaku kříže na průčelní ploše budiž pověděno to, že jest kulatě vyhlouben a ramena že přetínají svislou část kříže zrovna vejpůl tak, že může býti každým řádem nazván souměrným, úhledným ale i byzantským (ovšem nerovnoramenným) čili vlastně cyrillo-methodějským, jako celý kříž.“
Franz - 66. Steht jetzt am außersten Ende von Ohnitz, am Wege nach Olmütz.
hoch 0,92 breit 0,63 0,67 dick 0,15
Belanglos.
1. Schwedenkreuz.
2. Cyrillkreuz.
3. Preußengrab.
An der Rückseite Spuren eines Kreuzes eingeritzt.
Soll in Jahre 1830 mit vielen Menschenknochen ausgegegraben worden und in der Nähe einer Marter aufgestellt und später auf den jetzigen Platz übertragen worden sein.
Kšír - 10. VOJNICE. Nová kaple postavená r. 1890 na návsi má v západním průčelí vedle vchodu zazděn smírčí kříž. Tento kříž je viditelný na průčelí, kde vynechaná omítka vytváří formu kříže o výšce 115 cm a délce horizontálních ramen 76 cm. Smírčí kříž je ze slepence a jeho velikost se patrně neshoduje s formou kříže vytvořeného vynechanou omítkou, ani v délce a šířce, ani v síle ramen. Uprostřed v křížení ramen smírčího kříže je zobrazen kříž v prohloubeném reliéfu o výšce 47 cm a délce ramen 36 cm, na koncích ramen jsou kruhové jamky o průměru 6 cm.

Krch 1881                       Franz 1899                          Kšír 1959
  
21.6.2001 - Fotografii zaslal pan František Mikule

17.4.2003 - JB
 

Zpět