Řimice

Obec leží severozápadně od Olomouce poblíž silnice č. 35.

Kříž (0663) .
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
86 50 27
NPÚ - katalogové číslo: 1000151407, číslo ÚSKP: 39380/8-1921
Na kameni je rytina meče a nápis "MARIA".
Na zadní straně jsou písmena "HL".

Literatura: J. Havelka - Kříže cyrillské a památky jim příbuzné. - Časop. Muz. spolku olom. Olomouc. Nákladem Muzejního spolku olom., 9. 1885, str. 129
                  A. Franz - Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren. Wien 1893. č. 9
                  F. Přikryl - S.S. Cyrill a Method v památkách starožitných na Moravě a ve Slezsku, Týn u Lipníka 1907, str. 56, obr. 27
                  F. Přikryl - Památky sv. Cyrila a Metoda. Matice Svatoklimentská, Praha-Břevnov 1933, str. 35

Havelka - Podobný franský meč vytesán jest také na kříži, jenž stojí v novozámecké Doubravě, při cestě od Nového mlýna do Králové vedoucí a na nějž mě člen spolku muzejního, p. J. Lolek, učitel v blízkém Paloníně upozornil. Pomník ten arci neměl bych nazývati křížem, vždyť jest to vlastně kámen zvýší 83 cm křížem ozdobený. Než přece pomník tento značně liší se od kamenů, na nichž kříž vypodoben jest jakožto pouhý toliko znak erbovní a o nichž shora jsem se zmínil. Tuto kříž na první pohled jeví se býti hlavním úkolem celého památníku a ostatní kámen asi proto jen nebyl odtesán, aby se kříži dodalo větší hmotnosti a trvanlivosti. Celek ostatně velmi podobá se kříži slavonínskému, jenž na str. 7. čís. 2. „Časopisu" byl vypodoben. Lid ovšem památníku tomu neříká „kříž" nýbrž toliko „kámen" a také, alespoň pokud mi známo, nic neví o pověsti cyrillské, k němu se táhnoucí. Nyní kříž. jak již naznačeno, opuštěn stojí v lesní samotě a bujná zeleň vůkol jej obrůstá; než možná, že i tu kdysi nějaká obec bývala.
Franz - 9. Bei Mähr.-Neustadt im Dobrauwalde am Fußwege von Königslofen nach Neuhof.
hoch (m) 0,73 am Fuße breit 0,64 Platte dick 9,19 das Kreuz springt 0,06 vor die Platte vor. Das kleine Kreuz 1 1/2 Cm. tief und hoch 0,66, breit 0,22
SSO.
Gedenkstein an einen hier gefallenen schwedischen General.
Přikryl 1907 - Z Moravičan svatí Věrověstové ubírali se do Králové na Doubravici a tu v lese Doubravě v poly cesty od Nového mlýna do Králové stojí v balvanu vykřesaný kříž, podobný slavonínskému (obraz č. 27). - Profesor Havelka o něm píše: Pomník ten arci neměl bych nazvati křížem, vždyť jest to vlastně kámen zvýší 83 cm křížem zdobený. Než přece pomník tento se značně liší od kamenů, na nichž kříž vypodobněn jest jakožto pouhý znak erbovní. Tento kříž na první pohled jeví se býti hlavním úkolem celého památníku a ostatní skalisko asi proto jen nebylo utesáno, aby se kříži dostalo větší hmotnosti a trvanlivosti. Celek ostatně velmi podobá se kříži slavonínskému. Lid ovšem památníku neříká "kříž", nýbrž toliko "kámen".
Nyní kříž opuštěn stojí v lesní samotě a bujná zeleň vůkol jej obrůstá, než možná, že i tu kdysi nějaká obec bývala."
Podle podrobné mapy pás 7. sloup. XVI. jmenuje se trať poblíž Doubravy "u kamenného kříže", nazýval jej tedy lid za stara přece křížem.
Přikryl 1933 - Na cestě do Králové v lese Doubravě stojí křížový kámen, jaký jsem fotografoval v Dolní Lužici u Žylovky blíže Chotěbúze. Balvan v zadní části kříže není propracován v IX. století a je na něm vyryta podoba meče. Nyní stojí opuštěn a bujná zeleň jej obrůstá, než možná, že i tu kdysi bývala osada. Na podrobné mapě pás 7., sloup. XVI., jmenuje se trať "U kamenného kříže".

Havelka 1885                   Franz 1893                                      Přikryl 1907
  
17.4.2003 - JB
    

Zpět