Řepčín

Obec leží na severozápadním okraji Olomouce.

Kříž č. 1 (1197) stával nedaleko kláštera na břehu potoka - mezi klášterem a nádražím, v tzv. hliníku, odkud se brala hlína na pálení cihel.
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
_ _ _
V roce 1906 byl kříž v dílně keramického mistra Michaela Jahody.

Literatura: F. Přikryl - S.S. Cyrill a Method v památkách starožitných na Moravě a ve Slezsku, Týn u Lipníka 1907, str. 29
                 F. Přikryl - Památky sv. Cyrila a Metoda. Matice Svatoklimentská, Praha-Břevnov 1933, str. 30

Přikryl 1907 - U Řepčína nedaleko kláštera na břehu stával kamenný kříž. Prof. Bedřich Dušek vídával ho na břehu jako v nějakém hlinníku. Pálili tu cihly na stavbu klášterní. U něho prý se pochovávalo v čas cholery. Pověsti o tomto kamenu není, ale vld. p. děkan ve Vel. Senici P. Jan Oth patříval naň vždy jako na památku po sv. Cyrilly a Methodu.
Je to na půl cestě z Olomouce do Křelova, 4 km vzdáleného. Dp. kaplan v Křelově P. Ludvík Matějka píše listem ze dne 10./XII.1906: "V Řepčíně stával kříž u hlinníku mezi nádražím a klášterem. Nyní týž kříž je v kamenické dílně mistra Michaela Jahody v Řepčíně. Podání se nezachovalo a při odkopávání hlíny nalezeno na tom místě několik koster."
Přikryl 1933 - U Řepčína nad hliníkem stával kamenný kříž cyrilometodějský nedaleko kláštera ...

Kámen č. 2 (1702) stál u božích muk jižně od obce.
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
70 54 20
Na kameni byl reliéf kříže s obrysem meče.
Pravděpodobně se jednalo o starý náhrobní kámen.

Literatura: J. Havelka - O některých památkách cyrillo-methodějských. - Sborník velehradský 1885, str. 87, obr. 9
                 A. Franz - Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren. Wien 1899. č. 67

Havelka - Podobného asi významu jako kříž topolanský nepochybně jest též křížový kámen hřebčínský. Kámen ten (viz obr. 9.) stojí na jižní straně Hřebčína blíže Olomouce, nedaleko Boží muky, na místě, o němž se praví, že tam kdysi býval hřbitov. Poněvadž se tu také při kopání hlíny nedávno kostra lidská našla, možná dosť, že tradice poslednější zakládá se na pravdě. Podle všeho byl kámen ten zazděn ve zdi hřbitovní a označoval hrob asi nějakého vojína nebo někoho, kdo padl mečem, jehož podoba na kříži jest vytesána. Památkou cyrillomethodějskou kámen hřebčínský není, aniž tak starobylý jako kříž topolanský.
Franz - 67. Steht unweit einer Marter, südlich von Hřeptschein bei Olmütz.
hoch 0,70 breit 0,54 dick 0,20
O.
An dieser Stelle soll in alter Zeit ein Friedhof bestanden haben, und der Kreuzstein der letzte übriggebliebene Grabstein desselben sein.

Havelka 1885                       Franz 1899
 

Zpět