Příkazy

Obec leží severozápadně od Olomouce.

Kříž (0463) .
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
48 48 20
NPÚ - katalogové číslo: 1000147886_0002, číslo ÚSKP: 36055/8-1916

Literatura: J. Havelka - O některých památkách cyrillo-methodějských. - Sborník velehradský 1883, str. 218
                  J. Havelka - O křížích cyrillo-methodějských - Časop. Muz. spolku olom. Olomouc. Nákladem Muzejního spolku olom., 4. 1884, str. 74
                  M. Růžička - Naznačuje-li starobylosť vesnice Nákla směr cesty apoštolské ... - Sborník velehradský 1883, str. 268
                  A. Franz - Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren. Wien 1899. č.50
                  F. Přikryl - S.S. Cyrill a Method v památkách starožitných na Moravě a ve Slezsku, Týn u Lipníka 1907, str. 41, obr. 18
                  F. Přikryl - Památky sv. Cyrila a Metoda. Matice Svatoklimentská, Praha-Břevnov 1933, str. 30
                  J. Kšír - Smírčí kříže na území města a okresu olomouckého, Zprávy krajského vlastivědného střediska v Olomouci, č. 79, září 1959, č. 7

Havelka 1883 - Veleb. p. P. Mořic Růžička, kaplan v Náklu u Olomouce, mimo jiné starožitné památky mnohé, vypátral též kříž cyrillo-methodějský nedaleko Příkaz blízkých a tradici o něm také zjistil náležitě. Kříž ten (viz obrázek 1.) jest podoby velmi neúhledné, patrně starožitné. Poněvadž byl ze země vykopán a uložen ve příkazské kapli, i délka jeho celá jest zjevná, obnášejíc 98 cm; v ramenách šířku má 52 cm, kdežto tloušťka jeho 17—18 cm činí. Utesán jest ze šedivého pískovce. Původně — nežli totiž roku loňského do kaple byl přenesen — stál kříž ten na jihozápadní straně Příkaz poblíž silnice, u samé boží muky, vystavěné v těch místech, kde stará cesta od Příkaz vedoucí, rozchází se na cestu těšetickou a cestu senickou. Avšak nebylo nijak viděti, že to kříž, poněvadž přes ramena svá (až ku linii A—B) v zemi byl zapadlý a nejinak vypadal než jako obyčejný kámen mezní. Jenom ta okolnosť, že kámen u boží muky vyčníval a pozemkové rozhraní v těch místech žádné není, činila jej prohlédavému objeviteli nápadným. Dalť odkopali něco prsti, a ejhle! k radosti jeho odkryta jsou příční kříže ramena. Že kříž nebyl původně hned tak hluboko do země zasazen, nýbrž že po celých dvou třetinách hořejších z prsti vyčníval, odtud vysvítá, že v těchto částech svých nápadně jest sešlý a zubem časů ohlodán, kdežto nejspodnější část jeho, od prvopočátku hned v půdě jsouc zapuštěna a takto chráněna poněkud před zhoubou časovou, hranaté formy své namnoze zachovala doposud.
Co do tradice ke kříži tomu se nesoucí, dotvrzuje p. P. M. Růžička okolnosti následující: „Nejhlavnějším toho podání svědkem dlužno míti pana Frant. Hřivnu, majitele usedlosti ve Příkazích, jenž určitě tvrdí, že mu jeho otec, zemřelý již Karel Hřivna, říkával, že pomník kamenný ten stojí na památku, že na tom místě sv. Cyrill a Methoděj kázali. Druhým svědkem jest pan Osvald Vidrman, nadučitel v Nákle, který udává, předně že týž Karel Hřivna jemu o téže tradici několikráte se zmiňoval a za druhé, že tradice ta písmem zaznamenána jest na deskách staré knihy jakési, patřící rodině Hřivnů příkazských, již snad možno bude ještě vypátrati. Dále udává p. O. Vidrman, že o téže tradici dobře věděl zemřelý již Jakub Večeřa, výměník v Nákle, jenž velice byl sečetlý a vykládal, že také u Hunčovic poblíž „prostřední boží muky“ kříž se nalézá, u něhož druhdy sv. Cyrill a Methoděj kázali. Kříže toho však, o němž též s jiných stran zprávy došly, nelze nikde uzříti. Snad ještě větší měrou do země již jest zapadlý nežli kříž příkazský.“ „Třetím svědkem o tradici, ku příkazskému kříži se táhnoucí, jest pan Jozef Zbořil, výměník ve Příkazích a po 25 let již člen „Matice české“. Tomu podání řečené vypravovala stará jeho babička, „Sazná“, nyní dávno již zemřelá. Také starý výměnkář pan Květoň ve Příkazích určitě vypravuje, že kříž ten pamatuje začátek křesťanství v této krajině.“
Havelka 1884 - Za to dosud udržuje se mezi lidem zaručená pověst (že totiž na místě tom předkům našim kázali svatí bratři solunští) o kříži příkazském, kterýžto kříž, ačkoliv byl až po linii A, B zemí zasypán, přece vypátral horlivý přítel starožitností, vel. p. M. Růžička. Kříž ten stával na jihozápadní straně Příkaz poblíž silnice; nyní přenesen jest do příkazské kaple.
Růžička - Tudíž na snadě leží domněnka, že sv. Věrověstové pořídivše, čeho potřebí bylo v župním hradě Olomouckém a v okolí jeho, apoštolské kroky své zamířovali k hradcům menším - totiž ku hradištím a vesnicím - a že putujíce do severní Moravy, kdež u Doubravic a Moravičan kříže o jejich apoštolování svědectví vydávají, s lidnatým hradištěm a s vesnicí Náklem se neminuli; což tím směleji říci se může, jelikož cesta spojující hrad Olomouc s hradem Úsovem na Náklo je vedla, jak nížeji seznáme a jelikož se také ve farnosti nákelské nalézá kříž cyrillo-methodějský. (...) Že na cestě té, i v osadě Nákle ss. Cyrill a Method zdrželi se a slovo Páně tam hlásali, možno oprávněně mysliti, ač památka toho písemná nezachovala se žádná. Důstojný p. P. Josef Fišara mě toliko tvrdil, že kříž v podobě křížů cyrillo-methodějských stával za jeho dětských let 1852-56 u cesty z Příkaz k Náklu, tam kde stojí Boží muka.
Franz - 50. Liegt in der Capelle von Přikas (bei Nakl). Soll früher bei der Martersäule an der Straßengebelung nach Tieschetitz und Groß-Seinitz gestanden sein.
hoch 1,00 breit 0,52 dick 0,18
Cyrillkreuz.
Přikryl 1907 - Odtud sv. bratři přišli do Příkaz a kázali Příkazským, jakož i Nákelským na jihu dědiny, kde nyní stojí Boží muka. Při ní krčíval se maličký kříž kamenný, všecek už v zemi zapadlý.
Roku 1885 výs. dp. děkan P. Mořic Růžička z Určic jako nákelský kaplan a velmi horlivý zkoumatel tamějšího okolí na starožitnosti bohatého, kázal kámen vykopati a v kapli příkazské umístit. Profesor J. Havelka, jakmile o tom zprávu dostal, schválně tam zajel a kříž nakreslil. Časop. muz. olom., R. I., str. 75. praví o něm: "Udržuje se mezi lidem zaručená pověst, že na místě tom předkům našim kázali svatí bratři soluňští, kterýžto kříž až po linii A,B zemí zasypán, přece vypátral horlivý přítel starožitností vel. p. M. Růžička. Kříž ten stával na jihozápadní straně Příkaz poblíž silnice; nyní přenesen jest do příkazské kaple." Nalezl jsem jej opět na starém místě u Boží muky a obec jej nechává každoročně obílit. (Obraz č. 18.)
Přikryl 1933 - V příkazích u Boží muky stojí kamenný kříž.
Kšír 7. PŘÍKAZY. Na sever stanice dráhy, poblíž hlavní silnice, u objektu váhy a u boží muky vyčnívá ze země část smírčího kříže. Viditelná je jeho horní část, svislá horní a obě vodorovná ramena, vyčnívá nad zemí 50 cm a délka jeho ramen je 47 cm. Kříž je vhodně situaván u boží muky a u tří topolů na travnaté ploše ohraničené kamennou obrubou od okolní dlažby.

Havelka 1883, 1884      Franz 1899               Přikryl 1907               Kšír 1959
   
17.4.2003 - JB
  

Zpět