Nedvězí
(Nedweis)

Obec leží jihozápadně od Olomouce.

Kříž (0459) .
Výška (cm) Šířka (cm) Tloušťka (cm)
98 57 26
NPÚ - katalogové číslo: 1000136123, číslo ÚSKP: 25031/8-1901
Na přední straně kříže býval nápis.

Literatura: J. Havelka - O některých památkách cyrillo-methodějských. - Sborník velehradský 1883, str. 219
                  J. Havelka - O křížích cyrillo-methodějských - Časop. Muz. spolku olom. Olomouc. Nákladem Muzejního spolku olom., 4. 1884, str. 74
                  A. Franz - Alte Steinkreuze und Kreuzsteine in Mähren. Wien 1899. č. 45
                  F. Přikryl - S.S. Cyrill a Method v památkách starožitných na Moravě a ve Slezsku, Týn u Lipníka 1907, str. 28, obr. 7
                  F. Přikryl - Památky sv. Cyrila a Metoda. Matice Svatoklimentská, Praha-Břevnov 1933, str. 29
                  J. Kšír - Smírčí kříže na území města a okresu olomouckého, Zprávy krajského vlastivědného střediska v Olomouci, č. 79, září 1959, č. 2

Havelka 1883 - Dva velmi zajímavé kříže starožitné konstatoval vel. pán P. Josef Vytopil, kooperator ve Slavoníně blíže Olomouce, a vypravuje o nich takto: „Jdeme-li od Nedvězí voznou cestou ke Slavonínu, spatříme asi sto kroků za stodolou Mar. Ježkové nízký kamenný kříž, jenž (viz obrázek 2.) zvýší jest 94 cm, široký v ramenech 55 cm a 18 až 20 cm tlustý. Utesán jest z pískovce tmavěšedého a na povrchu lišejníky porostlý velmi hojně. Kříž ten podle výroku bývalých sousedů nedvězských pana Frant. Müllera a pana Frant. Tögla stával od nepamětných dob v těchže místech; později byl povalen a sloužil za mostek ku pěšince na levo přes trávník vedoucí. Poněvadž vel. duchovenstvo slavonínské ve kříži tom tušilo památku prastarou, v letech šedesátých kříž na nynější místo své, v levo od cesty ke Slavonínu jdoucí zase jest postaven.“
„Vyobrazení přidané (obr. 2.) ukazuje nám kříž ten se strany jihozápadní. Na straně druhé, severovýchodní, totiž na straně ku cestě čelící, vytesán jest napříč, právě ve směru ramen vodorovných, nápis velmi starý a nezřetelný již, který jak moha zobrazuji na obrázku 3. Přečísti nápis ten nepodařilo se posud nikomu. Snad jednotlivé litery nejsou ještě dosti správně konstatovány, snad místy příliš již porušeny a k tomu ještě lišejníky různobarvé oko tak šálí, že rysy podivných liter více hmatem než zrakem určovati jsem musil.“
„O původu kříže nedvězského obyvatelé tamnější buď praničeho nevědí, buď říkají, že to snad kříž švédský nebo křižácký; aniť prý křižáci kameny takovými cesty si znamenali, aby nazpět zase dostali se do svého domova.“
Havelka 1884 - Veliké zajímavosti taktéž do sebe má kříž nedvězský, o němž rovněž vel. p. J. Vytopil první zvěst podal na veřejnost. Kříž ten na straně ku cestě čelící opatřen jest nápisem posud nerozluštěným; ale zdá se, že jsou to litery cyrillské. Původní podání o kříži tom snad vymizelo. Lid nynější dí, že jest to kříž švédský nebo křižácký, anit prý křižáci kameny takovými cesty si znamenali, aby nazpět zase se dostali do svého domova.
Franz - 45. An der Fahrstraße zwischen Nedweis und Schnobolin.
hoch 0,95 breit 0,55 dick 0,19
Jetzt NO.
1. Schwedenkreuz 2. Kreuzfahrerkreuz.
Vorhanden, jedoch nicht zu entziffern.
Stark bemoost; soll ebenfalls eine Zeit lang als Brücke über den Straßengraben gelegen sein.
Přikryl 1907 - Nyní sv. Věrověstové odbočivše od nynější silnice ubírali se na Blatec do Nedvězí, a za osadou konali sv. misie. Vděčná mysl postavila na tom místě nízký kamenný kříž (Obrazy dva, č. 7 a 8) u cesty do Slavonína. Starobou, deštěm a zvětráním má celý povrch rozbrázděn. Prof. Havelka nakreslil značky na něm patrné jsouce cyrillským písmem vyryté a značí: Sv. Kyr. i Meth.
Přikryl 1933 - U Nedvězí je kříž cyrilometodějský a profesor Jan Havelka přečetl na přední ploše kyrilikou vyrytý nápis: Sv. Kyr. i Met. (viz vyobrazení jeho v časopise olom. musea I., 74 z r. 1884).
Kšír - 2. NEDVĚZÍ. Při silnici ze Slavonína poblíž obce Nedvězí je památník padlým z I. světové války, umístěný ve stromoví smutečních vrb a břízek a v trávě při pamýtníku na skalce z lomového kamene je osazen smírčí kříž. Je 90 cm vysoký a 55 cm dlouhý v ramenách; kámen je silný 20 cm. V ramenou je cyrillikou psaný nápis, který rozluštil prof. Jan Havelka takto: Sv. Kyr. i Met.

Havelka 1883                                                                                                         Franz 1899                   Přikryl 1907
   
Kšír 1959

18.4.2003 - JB
   

Zpět